- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

Tej és tejtermékek tárolása, fogyasztása

tej és tejtermék tárolás [1]

A nyers tejet forraljuk fel!

A tej és tejtermékek magas biológiai értékű, értékes élelmiszereink.

Azonban nem csak nekünk kedvezőek, hanem a baktériumok, vírusok és gombák számára is igen jó táptalajok. Nem kell félnünk, kis odafigyeléssel a tej és tejtermékek által okozott élelmiszer-fertőzések kiküszöbölhetőek!

Hazánkban is egyre népszerűbb a nyers tej vásárlása és fogyasztása.

Forralás nélkül a nyers tej tartalmazhat kórokozókat, ezért csecsemők, kisgyermekek, terhes nők és szoptató anyák, valamint legyengült immunrendszerű személyek ne fogyasszanak nyers tejet. Ha nyers tejet vásárolunk a lehető legrövidebb időn belül, hűtve vigyük haza, és forraljuk fel. A forralás után, azonnal hűtsük le és tároljuk hűtőben. A forrásponton a legtöbb betegséget okozó baktérium és vírus elpusztul, azonban a hosszan tartó forralás a tej hasznos fehérjéit, vitaminjait és ásványi anyagait is károsítja. Tehát ne forraljuk hosszú ideig a tejet. Az iparban ezt pasztőrözésnek nevezik, aminek többféle fajtája is létezik:

A különböző pasztőrözési eljárásokat a tejnél és a tejtermékek előállításánál is használják. Az ipari tejfeldolgozás előnye, hogy a hirtelen magas hőmérsékletre való melegítés, majd a szinte azonnali lehűtés, amit az ipari berendezések tesznek lehetővé, a mikroorganizmusokat elpusztítja, de a tej értékes anyagai nem olyan nagymértékben károsodnak. Ezzel szemben az otthoni körülmények közötti forralásnál a mikroorganizmusok is elpusztulnak, de a tej vitaminjai, ásványi anyagai és fehérjéi is károsodnak.

Tehát pár jótanács nyers tej vásárlásához és fogyasztásához:

Azonban a pasztőrözött tejben és tejtermékekben a nem megfelelő tárolás során is könnyen elszaporodhatnak bizonyos baktériumok és vírusok.

Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy sértetlen csomagolású tejet és tejterméket vásároljunk, és figyeljünk a minőség megőrzési (fogyaszthatósági / szavatossági) időre is. Csak olyan friss tejet és friss tejterméket vásároljunk meg, amit hűtve tároltak!

A nem UHT tejet és tejterméket 0-5 °C-on kell tárolni, azonban az élelmiszereken a gyártó által előírt tárolási és fogyasztási javaslatokat is vegyük figyelembe. Felbontás után mihamarabb fogyasszuk el őket, különböző termékek különböző ideig fogyaszthatóak, erre is ügyeljünk. Ha a termék szavatossága lejárt ne fogyasszuk el!

A laktózmentes tej és tejtermékeknél, növényi italoknál ugyanezeket a szempontokat tartsuk szem előtt!

Forrás: NÉBIH [2]

A következő oldalon megtudhatja, hogy mi a teendő a penészes tejtermékekkel, sajtokkal. Van amit ki kell dobni, és van amit nem. Érdekes.

penészes joghurtot ki kell dobni. [3]

van ami menthetetlen

És mi a helyzet a penésszel?

Tudta?

Mitől penészedik meg az étel?

A penészgombák bárhol megtalálhatók a levegőben, de ahhoz, hogy megtelepedjenek, számos külső és belső tényező megléte szükséges.

Mit tegyünk a penészes tejtermékekkel?

Étel/élelmiszer Teendő Magyarázat
Kemény sajtok
(olyan sajtok, amelyek előállítása során nem használnak nemes penészt)
Használható

  • A penészes folt körül legalább 2,5 cm-t vágjunk le (a felülfertőződés megelőzése érdekében a kés éle ne érintkezzen a penésszel).
  • A maradék sajtot új fóliába csomagoljuk.
A kemény állagú élelmiszerekben a penész kevésbé tud behatolni.
Nemes penésszel érő sajtok
(Roquefort, gorgonzola, brie, camembert, stb.)
A lágy sajtokat, mint a brie és a camembert dobjuk ki, ha olyan penészt észlelünk ami nem a sajtkészítéshez szükséges nemes penész.
A kemény sajtoknál, mint a gorgonzola, vágjunk le a penész körül legalább 2,5 cm-t.
A penész nem a gyártási technológia része, ezért az egészségre ártalmas lehet.
Lágy sajtok (krém-, friss-sajtok, stb.), reszelt és szeletelt sajtok Kidobni Magas nedvességtartalmú élelmiszerek a felszín alatt is fertőzöttek lehetnek.
A reszelt, szeletelt sajtokat a vágó, aprító eszköz is felülfertőzheti. A penészes lágy sajtokban a baktériumok is elszaporodhatnak a penészgomba mellett.
Joghurt és tejföl Kidobni Magas nedvességtartalmú élelmiszerek a felszín alatt is fertőzöttek lehetnek.
A penészes élelmiszerekben a baktériumok is elszaporodhatnak a penészgomba mellett.

Vannak hasznos penészgombák is:

Ami káros, lehet hasznos is.

Számos penészgomba a romlást okozó és toxintermelés helyett/mellett értékes anyagokat képez.
Ilyenek az antibiotikumok (pl. penicillin – Penicillium chrysogenum), alkaloidák, más gyógyszeralapanyagok, szerves savak, enzimek (pl. amiláz – Aspergillus niger).

A penészgombák néhány faját az élelmiszeripar felhasználja fermentált, erjesztett, érlelt készítmények előállításához. Ilyenek a különböző sajtok (pl. camembert, roquefort) érleléséhez felhasznált gombák, a szalámikon található „nemes penészek”.

Forrás: Táplálkozás akadémia hírlevél [4] – 2015. Június