- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

Mi az a laktóz, mi is az a laktáz?

laktóz = galaktóz + glükóz [1]

Laktóz = glükóz + galaktóz

A tej szénhidráttartalmát adó kettős cukrot nevezzük tejcukornak, vagy másik nevén laktóznak.
Mivel úgy nevezett diszacharid, két összetevőből áll:

  1. glükózból (szőlőcukor)
  2. galaktózból

Miért fontos a laktóz?

Azt már olvashattuk, hogy laktózt a laktáz nevű enzim bontja, de ha bármely oknál fogva nem megfelelő a laktáz enzim ellátottsága a szervezetünknek (több oka is lehet), akkor a laktóz nem bomlik, és hasi panaszokat okoz. Ezek a laktózérzékenység tünetei [2].

A laktóz lebomlásának folyamata:

  1. Elsőként is a laktózt glükózra és galaktózra kell bontani, ahhoz, hogy felszívódhasson.
  2. A laktáz enzim a glukóz és a galaktóz közötti úgy nevezett béta 1-4 kötéseket bontja fel, így viszont már megtörténik a felszívódás.

A laktózbontó enzimről, a laktázról pár szóban:

Talán így érthetőbb, hogy miért alakulhat ki könnyen a laktózintolerancia, hiszen maga a laktózt bontó enzim is igen érzékeny.
Elegendő egy egyszerűbb hasmenés, pl.: gluténérzékenység [3] – cöliákia esetén, és máris szembe találjuk magunkat a másodlagos tejcukor-érzékenység [4] problémájával is!

Szerencsére a laktáz enzim pótolható.

A laktózérzékenyeknek örömhír, hogy a laktáz enzim szájon át könnyen pótolható [5]. A megfelelően megválasztott és időzített laktáz enzim készítménnyel a laktóz tartalmú élelmiszerek fogyasztása nem okoz panaszokat a laktózérzékenyeknek, hiszen amit a szervezetük nem termelt meg laktózbontó enzimet szájon át pótolták.