- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

Mit jelent az FCCU a laktáz enzim készítményeken?

Az FCC egy rövidítés: Food Chemicals Codex

A Food Chemical Codex egy összefoglaló, a nemzetközileg elfogadott előírások alapján az élelmiszer összetevők tisztaságát, típusát, azonosságát stb. írja elő. Az FCC két fő részből áll, monográfiák és függelékei (monográfia: jelen esetben az élelmiszer összetevők hivatalos szabályozása).

Enzimkészítmények

Az úgynevezett „család” monográfiák közé tartoznak az enzimkészítményekre vonatkozó előírások. Az élelmiszer tudomány alapján több fontos enzim van. A „család” monográfiákba tartozik a glikozidázok csoportja.

Glikoziádok csoport legfontosabb enzime β-galaktozidáz

laktóz = galaktóz + glükóz [1]

Laktóz = glükóz + galaktóz

Más néven a szakirodalomban laktáz, galaktozid-galaktohidroláz.

FCCU – Laktáz enzimet (β –galaktozidázt) tartalmazó készítmények

A laktáz enzimet tartalmazó készítmények helyettesítik a vékonybélben nem termelődő laktáz enzimet. Ezek lehetnek különféle kiszerelésűek és elnevezésük is változatos:

Az FCC Unit (egység) fogalmának (enzim-aktivitás mérőszámának) bevezetése

Erre azért volt szükség, mert a készítmények enzimtartalmának mennyiségére vonatkozó leírás önmagában nem volt elegendő információ, nem lehetett pontosan tudni, mennyi laktóz lebontására képes az enzimtartalom.

Hiába tartalmaz esetleg nagyobb mennyiségű laktáz enzimet a készítmény, különböző külső hatásokra, pl. túlmelegedés (hőingadozás, tárolás), erőteljesen csökkenhet az enzim aktivitása, annak ellenére, hogy az enzim mennyisége nem változik.

Pl. X gramm enzimet tartalmazó tabletta, nem mutatja ki, hogy mennyire aktív az enzim, az egyik lehet aktívabb, a másik kevésbé, ugyanannyi (X gramm) tartalom mellett.

Napjainkban sokféle készítmény közül választhatunk, a legtöbb készítményen az FCCU feliratot és egy számot látunk (pl. FCCU 5000). Vannak azonban olyan készítmények is, melyeknél a leírásban olvasható, és nem közvetlenül a csomagoláson.

FCC Egység fogalma

FCCU

A feltüntetett FCCU érték/értékek előírás szerinti kémiai vizsgálatok eredményei, melyeket azonos körülmények között végeznek el, és az eredmény minden esetben az enzim aktivitását (aktivitás mérőszáma) mutatja ki, mely nem változik semmilyen hatásra, a szavatossági idő lejáratáig.

A mérőszámok megközelítő pontossággal összefüggenek a tejre vonatkozó laktóz bontó képességgel.

A gyártók többsége biztosítja, hogy 1 tabletta 10 g laktóz (2 dl tehéntejnek felel meg) lebontását biztosítja, de persze vannak kivételek.
A készítmények (gyártótól függően) 1 tablettájában lévő enzim aktivitás általában 6-12 g laktóz lebontására képes, ezt az értéket a készítmény leírásában közlik a vásárlóval. Ez alapján dönthető el, hány tablettára van szükség, ha valaki tejcukor tartalmú élelmiszert, ételt fogyaszt.

Tehát laktáz enzim választásakor nem elegendő csak a kiszerelési egységet és termék árát figyelembe venni, össze kell hasonlítani a FCCU értéket is.

A cikket Nógrádi Katalin a laktózérzékeny.hu dietetikusa készítette.

Áttekintő táblázat a teljesség igénye nélkül:

Termék neve FCCU
JutaVit laktáz enzim 5000 FCCU 60db [2] 5000
Millandjoy laktáz enzim rágótabletta 20db [3] 4500
LALUK 4500 (Strathmann GmbH) 10db 4500
InnoPharm laktáz enzim 60 db 4500
LACTASE rágótabletta 100db (TB, vényköteles) 2900