- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

„Tejallergiás” lettem… vagy a családtagom!

tejallergia bőrtünet, tejfehérje allergia [1]

A tejfehérje allergia bőrtünete. Kép: wikipedia.org

Tejallergia helyesen tejfehérje allergia.

Igen ijesztő szembesülni, hogy a váratlanul megjelenő tüneteink, bizony nem múlnak el varázsütésre, hanem alapos kivizsgálás szükséges.

A legtöbben elsőként megpróbálnak otthon megoldást találni, kenegetik a kiütéseket, hasfogókat szednek a hasmenés miatt, az orrfolyást cseppekkel kezelik, a fejfájásra fájdalomcsillapítót szednek. Aztán jön a találgatás, mi lehet a baj? Mutogatjuk az ismerősöknek, panaszkodunk, és közben hosszú hetek telnek el, mire szembe nézünk a ténnyel, hogy pl. a gyereknek nem azért fáj a hasa, mert nem akar oviba, iskolába menni, hanem valóban rosszul érzi magát!

Azt be kell látnunk:

Az ok, nem a „direkt beteggé tevő” gyógyszer-, és élelmiszeriparban található, hanem a saját szervezetünkben, aki nem hajlandó, vagy nem képes mindent befogadni, eltűrni, ezért időnként fellázad.

Maga az allergia, egy idős az emberiséggel, nem egy új, „divatbetegség”.

2001-s hazai epidemiológiai adatok szerint, dr. Polgár Marianne terheléssel igazolta, hogy a 3 éven aluliak körében

Mivel a laktózintoleranciát (főleg, ha cöliákiában – gluténérzékenységben [2] megjelenő szekunder tejcukor-érzékenységet [3]) igen gyakran tévesztik össze a tejfehérje allergiával [4], ebben a témában ötletelünk.

Maga az allergia, jelen esetben egy táplálékallergiatejfehérje allergia megjelenésekor, a szervezetünk úgy nevezett immunmediált reakciókat produkál. A tejfehérje allergia tünetek [5] nagyon széles körűek lehetnek, és sokszor úgy nevezett atípusosak, azaz az adott allergiára nem igazán jellemző.

A legfontosabb: pontos diagnózis felállítása!

Túlélési információ „szerzési” szokásaink, sorrendben:

Hasznos információk:

A dietetikus soha sem fog egy abszolút megbízható termék listát a beteg vagy szülő kezébe adni, mert ez lehetetlen!

A dietetikus azt tanítja meg, és azt a listát adja kézbe, hogy 1-1 termékben mit kell keresni, hogy valóban tejfehérjementes legyen a termék.

A dietetikusnak bemutatott termékek csomagolásán (nyugodtan be lehet mutatni olyan termékek csomagolását, ahol az allergiás nem tudja eldönteni, hogy 1-1 elnevezés mit is jelent) megtudja tanítani hogy, hogyan értelmezze a feltüntetett információkat!

Tudta, hogy a tejfehérje allergiás laktózt (tejcukrot) fogyaszthat?

Haszontalan, időrabló, káros információk:

Tudta, hogy a tejfehérje allergia ki is nőhető?

Főként gyermekek esetében fordulhat elő, hogy a szerveztük alkalmazkodik, vagy megerősödik az allergénnel szemben, azaz „kinövi” az allergiát. Ezt általában jó néhány hónapos szigorú allergén, tejmentes étrend előzi meg, amit aztán úgy nevezett „terheléssel” – allergén tartalmú ételt adnak az allergiásnak – , kipróbálják, hogy fent állnak e még a korábbi tünetek!

A terheléses vizsgálat hátrányai:

Az allergiás állapotának rontása – romlása:

Ezért nem szabad otthon kísérletezgetni, hanem minél hamarabb orvoshoz kell fordulni!

Allergia megelőzése lehet-ne: