- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

Tejmentes fogyókúra – az új „csodamódszer”

Tejmentes diéta, paleo diéta [1]

Tejmentes fogyókúra kalciumhiányt okozhat

Egyes hírességek úgy vélik, hogy a tejmentes fogyókúra elősegíti a fogyást. Ezzel a módszerrel fogyott le többek között Megan Fox és Victoria Beckham is, akik esküsznek rá, hogy állítólag így megtartható a karcsúságuk. Ehhez a csoporthoz csatlakozott David Cameron brit miniszterelnök is.

Akik már kipróbálták a diétát „csodálatos eredményekről számoltak be”, és nem csak az alakjukat illetően: energikusabbak voltak, és még szem alatti táskák is kisimultak, miután mellőzték a sajtot, a vajat és a tejet. De az emésztésnek is jót tesz a tejmentesség a hívek szerint: megszűnik a felfúvódás, és laposabb lesz a has. Ez természetesen csak abban az esetben igaz, ha valaki primer vagy szekunder laktózintoleráns [2], azért a puffadt pocakot ne tévesszük össze a sörhassal!
Ráadásul ez a probléma is könnyen orvosolható, például laktáz enzim pótlással [3].

A zsíros tejtermékek magas energiatartalmúak.

Mivel a tejtermékeknek, főleg a legtöbb sajtnak, és tejszínnek, vajnak valóban magas az energiaértéke, valóban, ha ezeket valaki hanyagolja, de egyébként ugyanúgy eszik, mint azelőtt, és nem pótolja ezeket mással, fogyni fog. De ennak fogyókúrás módszernek igazán nagy hátránya, hogy a szervezet nem jut elegendő és megfelelő kalciumhoz, hacsak nem gyógyszerrel pótolja.

Ésszerű lehetőség lenne, hogy ezeket a termékeket úgy cseréljék le, hogy valóban csökkenjen a testtömeg, már ha szükséges!

Ha viszont valaki eleve normál súlyú, és ezek közé tartozik Megan Fox és Victoria Beckham is, akkor ők bizony minőségileg éheztetik a szervezetüket.

Ha éhezik a szervezetünk:

Tej, tejtermék kalciumtartalmának a pótlása:

Megoldás:

Laktózintolerancia és a tejtermékfogyasztás

Például laktózintolerancia esetén sem javasolt a tejtermékek teljes elhagyása az étrendből. Számos tejtermék laktózmentes változata kapható. Ezenkívül vannak alacsony laktóztartalmú tejtermékek (joghurtok, sajtok), ami az egyéni laktóztűrő képesség [4] függvényében egyes laktózérzékenyeknél nem váltanak ki tüneteket – sőt a sajtok hosszabb tárolás során laktózmentessé is válnak [5] – , másrészt a megfelelően alkalmazott laktázenzim-pótlás [6] lehetővé teszi normál tejtermékek fogyasztását is.

Tejfehérje allergia [7] esetén a betegek sajnos valóban kénytelenek mellőzni a tejtermékeket. A tejallergiásoknak ezért kalciumpótlást [8] kell alkalmazniuk a csontritkulás [9] elkerülése érdekében.