- Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor érzékenység, tejallergia - https://laktozerzekeny.hu -

A laktóz-intolerancia felismerésének, diagnosztizálásának útja az ókortól napjainkig.

laktóz-intolerancia diagnosztizálása [1]Elsőként a közismert Hippokratész, mint orvos jegyzett fel a tejfogyasztással összekapcsolható hasmenéses, és bőrkiütéses tüneteket, de ezek lehettek tejfehérje allergia és / vagy tejcukor-intolerancia [2] tünetek is, ez már nem eldönthető, de akkoriban sem tudták megkülönböztetni, talán innen is származik a rosszul használt tejérzékenység kifejezés.

Tejcukor-intolerancia tünetei [3], szinte azonnal megjelennek:

Tejfehérje allergia tünetei: [4]

Ezek azonnal megjelenhetnek:

Ezek hosszabb idő múltán jelenhetnek meg, függően a terheltségtől:

Megfigyeléseken is alapult, hogy vannak akik, csak a tej elfogyasztása után produkálják határozottan a tüneteket, az aludttej, joghurt, kefir vagy sajt fogyasztáskor nem, ők a nagy valószínűséggel, csak tejcukor-érzékenyek. Azok, akik, a tej-, és az összes tejtermék fogyasztásakor tüneteket produkáltak, azok tejallergiásak.

A 2. világháború után az éhínséggel kapcsolatosan kezdték a „tejérzékenységet”, két, különböző betegségnek megfigyelni

Holzel és társai 1959-ben, szintén ebben az évben Durand írta az első két, a laktózérzékenységgel összefüggő tanulmányt.

Az 1970-s években különféle genetikai és protein-analizáló eljárások segítségével sikerült bebizonyítani, hogy az emberi emésztőrendszer önállóan is képes megtermelni a laktáz enzimet [5].

Jelenleg csak annyi a dolgunk, hogy gyanú esetén, elmenjünk a háziorvoshoz, aki tovább küld bennünket szakvizsgálatokra.

Sőt, ha anyagilag megengedhetjük magunknak, akkor igen széles a lehetőség, van miből válogatnunk, de arra figyeljünk, hogy a különféle gyorstesztek, csak arra jók, hogy megerősítsék a gyanút, hogy alaposan utána kell járnunk a problémáink felderítésének.

Az „öndiagnózis” felállítása sok esetben, súlyosabb betegség (pl.: gluténintolerancia [6], IBS [7], tejfehérje allergia) elfedéséhez vezet, ami viszont súlyosabb szövődményekkel járhat!

Hidrogén kilégzési teszt az egy hatékony módszere a laktózérzékenység megállapításának. [8]

A hidrogén kilégzési teszt teljesen biztonságos

Az egyik laktóz-intolerancia teszt a hidrogén kilégzési teszt [9]

Több, mint, 100 éve ismerik már a hidrogén (H2) és a metán (CH4) jelenlétét az emberi bélgázba. és azt is tudták, hogy bizony ételek emésztése során a gázok mennyisége változik.
1961-ben Nilsen, 1966-ban Calloway, majd 1968-ban Levitt és Ingelfinger végeztek ez irányba eredményes kutatásokat.
Így a hidrogén kilégzési tesztet fejlesztették ki laktózintolerancia diagnózis felállításra, és későbbiekben ugyan ezen alapulva, a fruktózmalabszorpció, és más kettős cukrok felszívódási zavarainak diagnosztizálására.

A legtöbb esetben a legegyszerűbb, és legbiztonságosabb diagnózist a hidrogén kilégzési teszt ad, ezt is elfogadják az orvosok, dietetikusok is, a többi lent említett vizsgálat mellett.

További laktóz-intolerania tesztek, amelyekből válogathatunk:

A laktózintolerancia diagnózisát minden esetben a szakorvos elemzi, és adja ki!

A fejlődés a diagnosztika és a kezelési terápia viszonylatában is jelentős korunkban.

Kezelésük korábban, teljes tej-, tejtermékek elhagyása volt. Azt már tudjuk, hogy ez laktózintolerancia esetében túl szigorú, és főként feleslegesen kalcium hiányt is előidéző védekező táplálkozás volt.
Jelenleg bőven elegendő a laktózmentes tej-, tejtermékek, kalciummal dúsított növényi italok és / vagy laktáz enzim [14] fogyasztása.

Természetesen tejfehérje allergiában a szigorú tejmentesség a kötelező, de a kalciummal dúsított növényi italok, és a kalciumpótlás javasolt!