Tejitalokról kicsit másképpen
NyomtatásHa alaposabban körülnézünk az üzletek tej-, tejtermékes hűtős polcain, és átböngésszük az összetevőket, érdekes tejszármazékos italokra bukkanhatunk.
Elnevezésük lehet:
- tejital
- reggeli tejital
- családi tejital
- reggeli friss
és még a gyártó fantáziája által kitalált tej alapú, de a Magyar Élelmiszerkönyvben a tejnek nem megfelelő, de tejet is tartalmazó italról van szó.
A tejital az nem tej
Sokan felháborodnak, hogy bizony ez nem tej. Valóban, nem tejről van szó, hanem tejalapú italról, melynek alacsonyabb a fehérje, a vitamin, és az ásványi-anyag tartalma is a tejhez képest, de nem is állítja senki, hogy ezek tejek lennének.
Megtévesztő lehet?
Igen, de nem akaratlagosan, hanem mert megspóroljuk azt az időt, amivel a tájékozottságunkat biztosítanánk saját magunknak, azaz nem olvassuk el, hogy mi is van csomagoláson. Sokszor nyúlunk automatikusan az beszerzendő ételek, élelmiszerekért, holott ma m ár megszokott, hogy a gyártó saját jogkörén belül megváltoztassa az összetételeket, illetve új termékeket hozzon ki, hasonlóan járhatnak a laktózérzékenyek, és a cöliákiások – gluténérzékenyek, akiknek folyamatosan ellenőrizni kell, hogy amit vesznek élelmiszereket, az számukra biztonságos legyen!
Ezek a tejalapú italok az alábbiakat tartalmazhatják:
- zsírtalanított vagy fölözött tej
- permeátum
- tejsavó
- hozzáadott növényi zsiradék
A tejitalok tápanyagtartalma, általában 100 ml-re vonatkoztatva:
- kalória: 50 kalória
- zsír: 2,8 gramm, azaz 2,8 %-s zsírtartalmú
- szénhidrát: 4,4 gramm
- fehérje: 1, 2 gramm
Permeátum:
Tulajdonképpen egy tejfeldolgozó ipari melléktermék, amely a tej úgy nevezett ultraszűrésekor keletkezik. Az ultraszűrés folyamatában a különböző méretű részecskéket tartalmazó oldat, a fölözött pasztőrözött tej, meghatározott pórusméretű hártya felületén az oldatra gyakorolt megfelelő nagyságú nyomás hatására két frakcióra különül el. Az egyik frakció a koncentrátum, amelynek részecskéi méretüknél fogva nem jutnak át a pórusokon.
A másik a membrán pórusméreténél kisebb részecskék frakciója, a permeátum.
Pl.: sajt- és túrókészítéskor keletkezik a permeátum.
Tartalma:
- víz
- laktóz,
- vitaminok
- ásványi anyag
A vitaminok összetételéből adódóan a vízhez hasonló állagú, kissé zöldes színe van.
Jók valamire ezek a termékek? Egyértelműen igen!
Fogyaszthatják:
- bárki, akinek se laktózérzékenysége, se tejfehérje allergiája nincs
- akiknek, a fehérje fogyasztása korlátozva van, pl.: egyes vesebetegek
DE! ezek a termékek nem adhatók:
- tejfehérje allergiás,
- tejcukorérzékeny embereknek (esetleg laktáz enzim pótlás mellett)
Nem javasolt:
- feltáplálásra, roborálásra!
Gondoljunk csak bele, hogy akinek fehérje megszorításra van szüksége, az ezekkel a készítményekkel, olcsó, ugyanakkor tejet imitáló alapanyaghoz jut, hiszen a növényi italok sok esetben jóval drágábbak.
Ráadásul mindent el lehet belőlük is készíteni, hasonlóan a tejhez:
- kakaót
- tejbegrízt, tejbedarát, pudingot
- palacsintát, süteményeket
- felhasználhatók habaráshoz is.
A tejitaloknak léteznek ízesített változatai is (pl. eper, kakaó, vanília, banán)
Bár ezeket a termékeket nem erre „fejlesztették ki”, mégis nagy segítség lehet a fehérje megszorításos étrendekben a betegek, és hozzátartozóik számára!
Kapcsolódó bejegyzések:
„Tejitalok” gyermekeknek
Főként a várandós anyukák, vagy már újszülöttek szülei, családtagjai találkozhatnak csecsemőknek, kisgyermekeknek egyes esetekben „javasolt” a gyártó szerint! úgy nevezett...
Mi a tejsavó, azaz a tejsavó jelentősége a laktózintoleranciások számára
Fogyaszthatnak-e a laktózintoleranciások és a tejfehérje allergiások tejsavó tartalmú készítményeket? A tejsavó tartalmaz laktózt? Van-e a tejsavóban tejfehérje?
A laktáz enzim pótlása is segíthet a laktózérzékenyeknek
A laktózérzékenyek számára fontos, hogy laktózmentesen táplálkozzanak. Erre három lehetőség van: teljesen kerüli a tej- és tejtermékeket, laktózmentes termékeket fogyaszt...