A tejcukor-érzékenység megállapítása
NyomtatásA különféle laktóz-intolerancia vizsgálatok ismertetése
Szerencsére a laktóz-intolerancia vérvétel nélkül, gyorsan diagnosztizálható. Szükség is van a biztonságos diagnózis felállításra, hiszen a tejcukor-érzékenység tünetei számos más betegség (pl.: gluténérzékenység, IBS) tünete is lehet, és sajnos súlyos következményekkel járhat, ha csak úgy „diétázgatunk” a kivizsgálás helyett.
Csak az erre alkalmas orvosi laboratórium vizsgálata után, a szakorvos döntheti el, hogy mi okozza a tüneteket.
Nagyon fontos! Amíg nincs diagnózis, addig nem szabad diétázni, hiszen ha a beteg elhagyja az étkezéséből a laktózt, akkor a laktóz-intolerancia teszt hamis eredményt fog adni!
Azonban, ha valaki mégis szakmai diagnózist szeretne, négyféle teszt is rendelkezésre áll.
-
hidrogén kilégzési teszt
A hidrogénkilégzési teszt két-három órát vesz igénybe.
A vizsgálat alapja a kilélegzett levegő hidrogén (H2) tartamának vizsgálata. Jelentősége bizonyos emésztési folyamatok non-invazív módon történő meghatározásában van. A módszer alapját az képezi, hogy hidrogén gáz a szervezetben csak a szénhidrátok bélbaktériumok által végzett erjesztése (fermentációja) révén keletkezik.
Az úgy nevezett diszacharidok (laktóz /galaktóz+glükóz/, laktulóz /galaktóz+fruktóz/), és monoszacharidok (glükóz, fruktóz) kóros lebontása hatására a bélrendszerben hidrogén gáz képződik, ennek a kimutatása történik a hidrogén kilégzési teszt módszerével.
A kapott eredmény többféle állapotról nyújthat felvilágosítást attól függően, hogy milyen tesztanyag kerül alkalmazásra.Mivel a laktóz vagy tejcukor nem képes közvetlenül felszívódni az emésztés során, így a vékonybél bolyhainak tövében található sejtek és a normális bélflóra baktériumai által termelt laktáz enzim bontja a tejcukrot egyszerű cukrokká: glükózzá (szőlőcukor) és galaktózzá.
Az így lebontott monoszacharidok vagy egyszerű cukrok már képesek felszívódni az emésztőrendszerből a véráramba.
Így válik alkalmassá, a laktóz oldattal végzett hidrogén kilégzési tesztvizsgálat a laktóz intolerancia igazolására.
Amennyiben nem termelődik laktáz enzim, akkor a laktóz bakteriális erjesztés útján bomlik hidrogénre és szerves savakra. A kilélegzett levegőben mérhető jelentős hidrogén gáz koncentráció növekedés laktózintoleranciára utal.Ezt a jellegű vizsgálatot használják laktulóz-, fruktózmalabszorpciós betegség megállapítására is, természetesen akkor laktulózzal, vagy fruktózzal végzik el a próbát!
-
laktóz-intolerancia megállapítása székletvizsgálattal
A pici babáknál, gyermekeknél (a laktóz adása miatti mellékhatásokból adódód problémák elkerülése miatt) a széklet savasságának megmérésével is alaposan gyanítható a laktózintolerancia.
-
laktóz-intolerancia vizsgálata biopsziás mintavételezéssel
Ritkán előfordulhat, hogy a laktáz enzim hiányát (vagy mennyiségét) gasztroszkópia során mintavételezett vékonybél biopsziás mintából határozzák meg. Ezt általában akkor végzik, ha egyébként is szükség van gasztroszkópiás vizsgálatra!
-
Izotópos vizsgálat
Bonyolult, ritkán alkalmazott, de igen megbízható vizsgálatok a 14C izotóppal jelzett széndioxid kilégzés vizsgálata és/vagy a 14C izotóppal jelzett glükóz mérése a vérszérumban. 14-es szén izotóppal jelzett tejcukrot adnak a vizsgálandó személynek és ezt követően mérik a megjelenő izotóp mennyiségét.
-
Genetikai laktóz-intolerancia vizsgálat
A tejcukor-érzékenységért felelős gén felfedezése óta hozzáférhető hazánkba is.
A genetikai vizsgálat alapján előre jelezhető – már csecsemő vagy gyermekkorban – esetleges laktózintolerancia későbbi kialakulása.
A genetikai vizsgálathoz általában szájnyálkahártya kenet vétel szükséges csak.
A laktóz-intolerancia vizsgálatok eredményét minden esetben a szakorvos elemzi, és adja ki!
A legtöbb esetben a legegyszerűbb, és legbiztonságosabb diagnózist a hidrogén kilégzési teszt ad, ezt is elfogadják az orvosok, dietetikusok is, a többi fent említett vizsgálat mellett.
Vannak még egyéb vizsgálati lehetőségek is a laktózérzékenység megállapítására, de ha ezek önmagukban kerülnek elvégzésre, nem adnak a diagnózis felállításához biztonságos eredményt!
Ilyen pl.:
-
vér glükóz szint mérése
Mivel vérvételről van szó, ez bizony már tűszúrással jár.
A laktóztartalmú tejfogyasztás után tíz-tizenöt percenként megmérik a páciens vérének glükózszintjét. A tejcukorérzékenyeknél jellemzően lapos függvénygörbét kapunk, azoknál viszont, akik meg tudják emészteni a laktózt, a görbének jellegzetes csúcsa van.
Vannak úgy nevezett „vizsgálati” módszereket (Vega-teszt, biorezonancia, stb.) az orvosi szakirodalom szinte nem is említ, diagnózis felállítására nem alkalmasak. Ezeket mi sem javasoljuk.
Hol végeznek laktóz-intolerancia vizsgálatot?
Forduljon háziorvosához panaszaival, aki be tudja Önt utalni a megfelelő szakrendelésre, de amennyiben nem szeretne beutalót, nem akar sorban állni, abban az esetben több magánklinikán is végeznek – minimális – térítés ellenében laktóz-érzékenységi vizsgálatokat:
Diagnosztikai központok, szakambulanciák térképe.