A tejfehérje allergia tünetei
NyomtatásWeboldalunk fő témája a laktózérzékenység azaz laktóz-intolerancia vagy más néven a tejcukor érzékenység. Mint a nevében is benne van a laktózérzékeny betegek a tej egyik összetevőjére nevezetesen a tejcukorra azaz a laktózra érzékenyek. A laktóz-intolerancia nem allergia, hanem egy felszívódási zavar.
Ezzel szemben a tejallergia – helyesen tejfehérje allergia
a tejben található fehérjékre (kazein és savófehérjék) adott allergiás immunreakció.
Akik először tapasztalják saját magukon vagy gyermekükön a tejfogyasztás után a tüneteket, még nincsenek tisztában azzal, hogy mitől jelentkeztek az amúgy részben hasonló tünetek, ezért mai cinkünkben a tejallergia tüneteit fejtjük ki részletesen.
Hazánkban leggyakoribb ételallergia a tejfehérje allergia, mely főként a gyermekkora jellemző. Szervezetünk problémái, így az allergiák is tünetekként manifesztálódnak. A táplálékallergiák tünetei igen változatosak, és gyakran más betegségeket utánoznak, ezért sok esetben nehéz fényt deríteni a panaszokat kiváltó ételre, italra. A tünetek nem étel specifikusak, tehát egyfajta allergén többféle tünetet is okozhat, és ugyanazt a tünetet akár többféle allergén is kiválthatja.
A táplálékallergiákban, így a tejfehérje allergiában is a következő tünetek a leggyakoribbak.
A tejfehérje allergia bőr- és nyálkahártyatünetei
Bőrünk és nyálkahártyánk az egyik leggyakrabban érintett szerv az allergiák esetében. Gondoljunk csak bele, hiszen az összes táplálékunk először az ajkainkkal, majd a szájüregünkkel és annak nyálkahártyájával érintkezik. A tej által kiváltott reakciók lehetnek koraiak, szinte azonnal megjelennek, vagy későiek, napokkal a tej (allergén) elfogyasztása után jelentkeznek.
- Csalánkiütés vagy urticaria: az egyik leggyakrabban kialakuló bőrtünet. A test bármely területén megjelenő, különböző méretű, éles szélű, vörös göbök jellemzik. Általában néhány perc alatt alakul ki, majd pár óra alatt el is múlik. Krónikus urticariáról akkor beszélünk, ha a tünetek több hétig is fennállnak.
- Angioödéma: a bőr vagy a nyálkahártya és az alatta lévő szövet duzzanata. Gyakran a csalánkiütést kíséri. Általában a végtagokon, arcon, ajkakon, nyelven alakul ki. Életveszélyes is lehet, mert a szájüreg szövetei annyira megduzzadhatnak, hogy elzárják a légutakat.
- Ekcéma: kiterjedt bőrgyulladással járó betegség, mely öröklött hajlamon alapul, de nagy részben ételallergiák tüneteként is kialakulhat.
A tejfehérje allergia nyelőcső és gyomor tünetei
A szájüreg és nyelőcső után a gyomorral és a bélrendszerrel érintkezik az elfogyasztott étel. A tápcsatorna egész területén kialakulhatnak allergiás tünetek.
- Reflux: a tej által indukált gyulladás miatt a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, ahol égő, viszkető érzést okoz.
- Általános gyomor panaszok: hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, véres széklet.
- Hasi kólika: csecsemőkori tejfehérje allergiában gyakori. Állandó, több órán keresztül tartó csillapíthatatlan sírás, has puffadás jellemzi, amit görcsös hasi fájdalom okoz.
A tejfehérje allergia bélrendszeri tünetei
- Általános panaszok: az egész emésztőrendszerre (gyomor, bél) kiterjedő puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, véres széklet.
A nem megfelelően lebontott tejfehérje a vékony- és vastagbél nyálkahártyáját károsíthatja, ilyenkor gyulladás alakulhat ki. A bélrendszer gyulladása miatt emésztési és felszívódási zavarok, majd ebből kifolyólag különböző hiányállapotok, fejlődési rendellenességek léphetnek fel.
A tejfehérje allergia légúti tünetei:
- Asztma: Rohamokban jelentkező köhögés, fulladás, nehezített légzés, melyet sípoló hang követ. A légutak, azon belül a hörgők nyálkahártyájának gyulladása miatti duzzanat és a hörgők simaizomzatának görcse váltja ki.
- Heiner-szindróma: a tejfehérje allergia csecsemőket érintő, súlyos tünetegyüttese. Fejlődésben, növekedésben való elmaradás, visszatérő láz és tüdőgyulladás jellemzi, gyakran alakul ki ziháló nehézlégzés és tüdőbevérzés is.
- Anafilaxia vagy anafilaxiás sokk: egy allergén által kiváltott legsúlyosabb, életet veszélyeztető reakció.
A tünetek nagyon változatosak: keringésleállás, tüdőszűkület, légzési nehezítettség, de hányás, hasmenés is jelentkezhet. Gyakori a nyelv és a gége duzzanata is. Hirtelen, percekkel az allergénnel való érintkezés után jelentkezik keringés- és légzésleállást okozva. Sürgősségi ellátást igényel.
A tejfehérje allergiának (tejallergia) nagyon sokféle tünete lehet, enyhétől a súlyosig, de egyik sem elhanyagolható. A tünetek alapján minden esetben szakembernek kell felállítania a pontos diagnózist.
Fontos a tüneteket kiváltó allergén azonosítása, mert az ételallergiák egyetlen kezelési módja a tüneteket kiváltó étel kihagyása az étrendből.
Éppen ezért a tejallergiás beteg nem fogyaszthat tejet, tejszármazékot tartalmazó ételeket, számukra a laktózmentes tej sem jelent megoldást. Jó hír viszont, hogy a gyermekkori tejfehérje allergiát a gyermekek ki is nőhetik, így felnőtt korra problémamentesen tudnak tejet, terméket fogyasztani. Weboldalunk számos tejmentes recept is megtalálható.
Ha úgy gondolja, hogy Ön vagy gyermeke tejfehérje allergiás mindenképp forduljon a megfelelő szakemberhez, allergológushoz vagy gasztroenterológushoz.
Kihez fordulhat tejallergia vizsgálatra?
Háziorvosától kérhet beutalót ingyenes kivizsgálásra, de magán úton sorbaállás és várólista nélkül – igaz térítés ellenében – elvégeztetheti a tejallergia tesztet az erre szakosodott diagnosztikai központokban is, ahol laktóz-intolerancia vizsgálatokat is végeznek. Weboldalunk térképén is számos ilyen labort talál.
Kapcsolódó bejegyzések:
A tejallergia és a tejcukor-érzékenység összehasonlítása
A tejfehérje allergia és a laktózérzékenység teljesen eltérő betegség. Egyetlen közös bennük, hogy a tejfogyasztás okozza a kellemetlen tüneteket mindkét...
Keresztallergia – pl. tejallergia vs. marhaszőr
Keresztallergiáról akkor beszélünk, ha szervezetünk a különböző allergiát kiváltó anyagokat, allergéneket (pl.: pollen, élelmiszer) azonosként ismer fel és ugyanolyan allergiás...
„Tejallergiás” lettem… vagy a családtagom!
Mi van, ha kiderül valakiről, hogy a panaszainak oka a tejallergia? Mi a teendő, hasznos tanácsok tejfehérje allergia felismerésére, kezelésére....
Magassabb összegű családi pótlék jár a tejallergiásoknak!
Korábbi írásunkban a személyi adókedvezmény igénylésére hívtuk fel a figyelmet, de számos kérdés érzett arra vonatkozólag, hogy a gyermekek után...
Tejallergia, laktózérzékenység csecsemőknél
Az örökletes laktózérzékenység késő gyerekkorban jelentkezik, a csecsemőket nem igazán érinti. A született laktózérzékenység annyira ritka, hogy egyes orvosok szerint...