Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Hogy kell értelmezni a genetikai laktózintolerancia teszt eredményt?

Tisztelt Doktor!

Régóta gyanítottam, hogy talán laktózérzékeny lehetek.

Gyakran okozott problémát, ha nagyobb mennyiségű tejet vagy tejterméket fogyasztottam. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor kb 100 g túró elfogyasztása után fél órával hányinger tört rám, a hasam pedig hihetetlen mértékben felpuffadt. Akkor döntöttem úgy, hogy megvizsgáltatom magam.

Genoid vizsgálaton voltam, ahol a következő eredményt kaptam: 1. allél: T, 2. allél: C.

Az eredmény leírásánál azt a választ találtam, hogy nem valószínű hogy hajlamos vagyok a laktózérzékenységre, azonban mégis előfordulhat.

Úgy gondolom ez nem kielégítő válasz, hiszen szinte semmivel nem jutottam előrébb.
Hogyan tudhatnám meg, hogy akkor mi a helyzet?

laktózérzékenység vizsgálatMegkerestük a Genoid szakemberét, és kértük a segítségét a genetikai laktózérzékenységi vizsgálat eredményének az értelmezésében.

Először is felhívták a figyelmünket arra, hogy a kapott leletet minden esetben érdemes szakorvossal kiértékeltetni, mivel bármilyen orvosi javaslathoz elengedhetetlenül fontos:

  • az anamnézis felvétele
  • tájékozódás a panaszokról
  • környezeti faktorokról
  • más vizsgálati eredményekről stb.

ezek hiányában csak találgatás, vagy általános javaslatok hangozhatnak el.

Dr. Fodor Flóra a Synlab Budapest Diagnosztikai Központ vezető genetikusa és szakmaiigazgató-helyettese ki is fejtette részletesen miért nem lehet minden vizsgálati eredmény egyértelmű:

A laktózintolerancia diagnózisának felállításához ma kétféle diagnosztikai eljárás áll rendelkezésre: a hidrogénkilégzési teszt és a genetikai vizsgálat. (Természetesen igen fontosak az érintett egyén tapasztalatai is a tejtermékfogyasztás és a tünetek közti összefüggésre vonatkozóan.)
Azonban, mint nagyon sok diagnosztikai módszer esetében, sem a hidrogénkilégzési teszt, sem a genetikai vizsgálat nem 100%-osan tökéletes.

A két módszer diagnosztikai értéke hasonló, és mindkettőnek megvannak a korlátai.

A genetikai tesztnek például:

  • kiváló (100%-os) az ún. pozitív prediktív értéke, azaz, ha valaki „CC” genotípusúnak bizonyul, biztos, hogy tejcukor-érzékeny,
  • azonban a negatív prediktív értéke „csak” 98,4%, vagyis a „TT” vagy „CT” genotípusú emberek csak ennyi %-ánank megfelelő a tejcukorlebontó képessége.

Lehetséges, hogy Ön ebbe az 1,6%-ba tartozik. Ez az adat egészséges bélnyálkahártyára vonatkozik. A bélnyálkahártyát érintő alapbetegség (pl. fertőzés, gyulladásos bélbetegség, „lisztérzékenység„) a nyálkahártya károsodása miatt többek között tejcukorlebontási zavart is okoz.

További lehetőség, hogy a tej- vagy tejtermékfogyasztás véletlenül esett egybe a tünetek megjelenésével, esetleg elképzelhető, hogy Ön a tejfejhérjére allergiás.

Látható hát, hogy szerencsés esetben akár egyetlen genetikai teszt is alkalmas lehet egy állapot vagy betegség megállapítására, de a tesztek korlátainak, az egyéb egészségi tényezőknek, a körülményeknek az együttes értékelése a legtöbb esetben elengedhetetlen, amit a háziorvos vagy szakorvos hivatott elvégezni.

Szerkesztői megjegyzés:

Amennyiben a háziorvos a laboreredmények alapján laktózintoleranciát állapít meg, abban esetben a beteg jogosulttá válik személyi adókedvezmény igénybevételére! Sőt, ha a tünetek miatt a betegség már évek óta fennáll, orvosi igazolással „A betegség fennállásának a kezdete: születéstől” akár 5 évre visszamenőleg is igényelhető a személyi adókedvezmény!

Kapcsolódó bejegyzések:

Miért veszélyes az öndiagnózis?
Miért veszélyes az öndiagnózis?

Az öndiagnózissal érhet el a beteg eredményeket, de orvosi diagnózis nélkül ez igen veszélyes is lehet, hiszen sok betegség jár...

A tejcukor-érzékenység genetikája
A tejcukor-érzékenység genetikája

A laktáz enzim kódolásért az úgy nevezett laktáz florizin hidroláz, azaz LCT gén felel, mely a a 2q21-s kromoszómánkon helyezkedik...

Crohn betegség és a laktóz-intolerancia
Crohn betegség és a laktóz-intolerancia

A Crohn betegség szövődménye a legtöbb esetben a másodlagos laktózérzékenység. A laktózbevitel fokozhatja a hasmenéses állapotot.

Ön igénybe veszi az alanyi jogon járó személyi adókedvezményt?
Ön igénybe veszi az alanyi jogon járó személyi adókedvezményt?

Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától...

Hogyan zajlik a hidrogén kilégzési teszt?
Hogyan zajlik a hidrogén kilégzési teszt?

Többféle módon lehet a laktóz-intoleranciát diagnosztizálni, az egyik módszer a laktózérzékenység megállapítására a hidrogén kilégzési teszt. Biztosan sokakat érdekel, hogy...

Laktózérzékenység vizsgálat genetikai módszerrel
Laktózérzékenység vizsgálat genetikai módszerrel

Többféle laktóz-intolerancia vizsgálat közül az egyik legkíméletesebb a szájnyálkahártya kenet vétellel vett minta alapján, genetikai módszerrel végzett laktózérzékenység vizsgálat....

, , , ,
ugrás az oldal tetejére