Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Honnan lehet tudni, hogy a termék tartalmaz-e tejcukrot?

Az lenne a kérdésem, hogy mely azok az adalékanyagok, azaz mit keressek az élelmiszerek, gyógyszerek csomagolásán, amelyek tejcukrot tartalmaznak.
Sajnos ezeket sehol nem nevezik meg, pedig fontos lenne tudni. Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!A kérdése sokakat érintő problémára világít rá. Mit fogyaszthatnak nyugodt szívvel  a laktózérzékenyek? Honnan lehet tudni, hogy egy termék tartalmaz-e tejcukrot? A kérdés kevésbé orvosi mint inkább élelmiszer-biztonsági jellegű, ezért orvosszakértőnk mellett megkérdeztünk egy élelmiszer biztonsági szakértőt is.

Az orvos válasza:

Tisztelt Kérdező!
Az élelmiszer adalékanyagokat E betüs sorszámmal jelölik. Laktózt a laktit (E966) tartalmaz.
Gyógyszernél az összetételben mint édesítőanyag fel van tüntetve.

Üdvözlettel:

Dr. Törő

Gyógyszerek és étrendkiemésztők szedésének elkezdése előtt kérje orvosa vagy gyógyszerésze tanácsát és tanulmányozza a betegtájékoztatót is!

A tejallergiát és a tejcukor-érzékenységet összehasonlító cikkünkben is részletesen elemezzük a témát.

Az élelmiszer-biztonsági szakértő válasza:

Az Európai Unió élelmiszer-biztonsági szakértői, valamint jogszabály alkotói kiemelt figyelmet fordítanak az allergén összetevők megjelenítésére az élelmiszerek jelölése során.

Ennek szellemében:
Egyes összetevők és egyéb anyagok vagy termékek (például a technológiai segédanyagok) élelmiszer előállításában történő felhasználásuk és abban való további jelenlétük esetén egyes embereknél allergiás reakciót vagy intoleranciát (érzékenységet) válthatnak ki, és az ilyen allergia vagy intolerancia esetenként veszélyt jelenthet az érintettek egészségére.

Fontos tehát, hogy a tudományosan igazoltan allergiát vagy intoleranciát okozó élelmiszer-adalékanyagok, technológiai segédanyagok és más anyagok vagy termékek jelenlétéről tájékoztatást nyújtsanak, hogy különösen az élelmiszer-allergiában vagy élelmiszer-intoleranciában szenvedő fogyasztók számára lehetővé váljon a számukra biztonságos élelmiszerek megfelelő információk birtokában történő kiválasztása.

Előzőekből következik, hogy z élelmiszer jelölése során a kötelező adatok felsorolása során kiemelt fontosságot tulajdonítanak minden olyan, allergiát vagy intoleranciát okozó, a II. mellékletben szereplő, vagy a II. mellékletben szereplő anyagokból vagy termékekből származó összetevő vagy technológiai segédanyag, amelyet élelmiszer előállításánál vagy elkészítésénél használnak fel, és a késztermékben még jelen van, akár megváltozott formában is.
A mellékletben nevesített anyagokat és összetevőket, tájékoztatásul a válaszlevelünk végén közöljük.

Az Uniós jogszabály – ez teljesen új az eddigi gyakorlathoz képest – rendelkezik az egyes allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok vagy termékek jelöléséről a következők szerint:
Az allergéneket  az összetevők felsorolásában kell feltüntetni, a melléklet listáján szereplő anyag vagy termék nevének egyértelmű megjelölésével; és a melléklet listáján szereplő anyag vagy termék nevét olyan szedéssel –például betűtípussal, stílussal vagy háttérszínnel– kell kiemelni, amely azt egyértelműen elkülöníti a többi összetevőtől. Amennyiben egy adott élelmiszernek több összetevője vagy technológiai segédanyaga is egy bizonyos, a II. melléklet listáján szereplő anyagból vagy termékből származik, a jelölésen ezt minden érintett összetevő vagy technológiai segédanyag tekintetében egyértelműen fel kell tüntetni.

Összefoglalva: mind a jelenlegi, mind az új, hamarosan hatályba lépő élelmiszer jelöléssel kapcsolatos jogszabályok kötelezően előírták az allergének jelölését.
Az új EU-s jogszabály nyomatékosította a jelölési előírásokat, megkönnyítve ezzel az allergiában, vagy intoleranciában szenvedő fogyasztók tájékozódását.

Amennyiben Ön laktóz intoleranciában szenved elsősorban a tejet és tejtermékeket tartalmazó élelmiszerek fogyasztására kell különös figyelmet fordítani.

Egyes esetekben az élelmiszer előállítók tisztában vannak a tejcukor érzékenyek problémáival és különböző technológiai eljárásokkal a tejben, tejtermékben lévő laktózt elbontják és az így előállított terméket „LAKTÓZ MENTES” jelöléssel hozzák forgalomba.

A terméken fellelhető tápanyag táblázat is adhat felvilágosítást olyan formában, hogy a felsorolásban meg kell jeleníteni az összes szénhidrát tartalmat és ezen belül a cukor tartalmat.

Ha egy adott tejet tartalmazó termék cukortartalma kevesebb mint 0,1 g/100 g akkor az a termék laktóz mentesnek tekinthető.

Szemléltetésként egy termék részleges jelölésén bemutatjuk az allergének megjelenítését.

Megnevezés: Kék nemes penésszel érlelt zsíros lágy sajt
Összetevők: pasztőrözött tej, konyhasó, tejsav baktérium kultúrák, kék neme penész, oltóenzim.
Átlagos tápérték:

  • szénhidrát         0 g
  • ebből cukor        0 g
  • fehérje            23,0 g (ez értelem szerűen tejfehérje)

Külön jelölés: Laktóz mentes

A terméket a tejfehérjére érzékenyek (tejallergiások) nem, a laktóz intoleranciában szenvedők viszont fogyaszthatják.

Reméljük válaszunk kielégítőnek találja, és a továbbiakban hasznosítja is.

MELLÉKLET
ALLERGIÁT VAGY INTOLERANCIÁT OKOZÓ ANYAGOK ÉS TERMÉKEK
1. Glutént tartalmazó gabonafélék (azaz búza, rozs, árpa, zab, tönkölybúza, kamut, illetve hibridizált fajtái) és a belőlük készült termékek, kivéve:
a) búzából készült glükózszirup, beleértve a dextrózt is ( 1 );
b) búzából készült maltodextrin ( 1 );
c) árpából készült glükózszirup;
d) alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt gabonafélék.
2. Rákfélék és a belőlük készült termékek.
3. Tojás és a belőle készült termékek.
4. Hal és a belőle készült termékek, kivéve:
a) vitaminok vagy karotinoidkészítmények hordozójaként használt halenyv;
b) a sör és a bor derítőanyagaként használt halenyv vagy vizahólyag.
5. Földimogyoró és a belőle készült termékek.
6. Szójabab és a belőle készült termékek, kivéve:
a) teljes mértékben finomított szójababolaj és zsír ( 1 );
b) szójababból származó természetes vegyes tokoferolok (E306), természetes D-alfa tokoferol, természetes D-alfa tokoferol-acetát, természetes D-alfa tokoferol-szukcinát;
c) szójabab olajából nyert fitoszterolok és fitoszterol-észterek;
d) szójabab olajából nyert szterolokból előállított fitosztanol-észter.
7. Tej és az abból készült termékek (beleértve a laktózt), kivéve:
a) alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt tejsavó;
b) laktit.
8. Diófélék, azaz mandula (Amygdalus communis L.), mogyoró (Corylus avellana), dió (Juglans regia), kesudió (Anacardium occidentale), pekándió (Carya illinoinensis [Wangenh.] K. Koch), brazil dió (Bertholletia excelsa), pisztácia (Pistacia vera), makadámia vagy queenslandi dió (Macadamia ternifolia) és a belőlük készült termékek, kivéve az alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt csonthéjasok.
9. Zeller és a belőle készült termékek.
10. Mustár és a belőle készült termékek.
11. Szezámmag és a belőle készült termékek.
12. Kén-dioxid és az SO 2 -ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter összkoncentrációt meghaladó mennyiségben; a számítást a fogyasztásra kész termékekre vagy a gyártó utasítása alapján elkészített termékekre vonatkozóan kell elvégezni.
13. Csillagfürt és a belőle készült termékek.
14. Puhatestűek és a belőlük készült termékek.


ugrás az oldal tetejére