Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Tejcukor érzékenység – Laktáz enzim segítség lenne a problémámra? Vagy van „jobb” megoldás?

Tiszteletem!
63 éves hölgy vagyok. H2 kilégzési teszt eredménye: primer tejcukor intolerancia.
Folyamatosan szenvedek görcsöktől puffadástól teltség érzettől, és ami számomra meglepő ennél a betegségnél állandó székrekedéstől. Általában hasmenésről beszélnek.
Ebben az esetben is szedhetem a laktáz enzimet? (megjegyzem már megpróbáltam és kicsit jobb lett a közérzetem) Természetesen tejes dolgokat nem eszem, és próbálok laktózmentes élelmiszereket enni.
Emellett másik diagnózisom ezzel együtt derült ki: IBS -irritabilis bél syndroma – obstipatios típus.
Ezen betegségek tudatában étkezésemet már így alakítottam, mégis szenvedek.

Laktáz enzim valami segítség lenne a problémámra? Vagy van „jobb” megoldás?

Sokat sportolok,minden nap ha tehetem 20-30 km. kerékpározom, emellett rendszeresen tornázom. Tehát nem hagyom el magam. Kellemetlen, nagyon oda kell figyelnem hogy mikor merre megyek, ha hashajtót veszek be ki sem mozdulhatok, másrészről pedig napi ürítésekkel szenvedek.
Várom segítő válaszát, melyet előre is megköszönve maradok tisztelettel

 
Tisztelt Kérdező!

Mivel a laktózérzékenység a tejcukor emésztési zavara, ezért a laktózmentes termékek fogyasztását javaslom. Írta, hogy laktózmentes termékeket fogyaszt, panaszai mégis vannak.
Sajnos nagyon sok termékben a tej, mint adalékanyag szerepel pl. felvágottak, de akár gyógyszerek is.

Javaslom minden elfogyasztani kívánt élelmiszer esetében alaposan olvassa el az adott élelmiszer címkéjét, és ha tartalmaz tejet, tejterméket illetve tejszármazékot akkor kerülje a fogyasztását.
A laktáz enzim tabletta fogyasztását inkább akkor javasolnám, mikor nem tud pontosan meggyőződni arról, hogy mik az összetevői az adott ételnek, pl: étteremben, nem otthoni étkezés során. A laktáz tabletták leírásában megtalálja, hogy mennyi tej illetve tejtermék elfogyasztásához mennyi tablettát kell bevenni, erre is figyeljen oda, mert ha kevés tablettát vesz be, akkor is megjelenhetnek a panaszok.

Az IBS – irritábilis bél szindróma obstipációs formájához a javaslatom a minél több rost fogyasztása, a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele és a rendszeres mozgás lenne.
Nagyon jó, hogy naponta mozog. Emellett igyon napi 2 l vizet vagy teát, kerülje a cukrozott üdítőket. A rostbevitelének emelésére a lehető legtöbb gyümölcsöt és zöldséget fogyassza, válassza magas rosttartalmú pékárukat (barna és teljes kitörlésűeket). Jó hatásúak lehetne a rostban gazdag aszalt gyümölcsök is, illetve a zabkorpa vagy a búzakorpa is, melyet joghurtba (laktózmentes!) tud belekeverni.

Remélem panaszai minél hamarabb rendeződnek, jó egészséget kívánok!
Bakró Bianka
Dietetikus

Kapcsolódó bejegyzések:

A laktáz enzim pótlása is segíthet a laktózérzékenyeknek
A laktáz enzim pótlása is segíthet a laktózérzékenyeknek

A laktózérzékenyek számára fontos, hogy laktózmentesen táplálkozzanak. Erre három lehetőség van: teljesen kerüli a tej- és tejtermékeket, laktózmentes termékeket fogyaszt...

Mi a különbség az IBS és a laktózérzékenység között?
Mi a különbség az IBS és a laktózérzékenység között?

Az IBS és a laktózérzékenység hasonló tünetekkel jár, mégis nagyban eltérő két betegségről van szó. Az irritábilis bél szindróma ...

, ,
ugrás az oldal tetejére