Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Szója ABC 2. A tejhelyettesítő szójakészítmények

Nyomtatás Nyomtatás

SzójaitalA mai cikkünkben a szójakészítmények közül,

most az úgynevezett tej-, vajhelyettesítőkkel foglalkozunk.

Sajnos sokan tejallergiásak vagy laktózintoleranciásak (akár „csak” másodlagos laktótérzékenységről is legyen szó, pl.: gluténérzékenység szüvődményeként, vagy tartós antibiotikum szedés miatt), így számukra, megfelelő kalcium kiegészítéssel javasolható alternatívák a szójatermékek a tejtermékek helyettesítésre, de dietetikussal egyeztetve!

Akkor nevezhetjük a szójakészítményeket gluténmentesnek is, ha az alapból gluténmentes szójaalapanyagból készült termékekre, a gyártó garanciát vállal az úgynevezett gluténmentességre, arra, hogy az alapanyag és a késztermék még véletlenül sem szennyeződhetett a tárolás, gyártás során gluténnel.

A kifejezetten BIO üzletek, reformélelmiszer boltok választékából nem hiányozhatnak a szójakészítmények, mint ahogy a táplálék intolerancia üzletek választékából sem, hiszen jellegéből adódóan a szójaitalok tejcukor és tejfehérje mentesek is – mennyiben nem adnak hozzá tejszármazékot, pl: állag, ízmódosítás miatt – így a laktóz-intoleranciában szenvedők mellett a tejallergiások is fogyaszthatják őket.

Szójaital

A szójaitalt sokan tévesen szójatejnek hívják, de valójában a terméknek csak annyi köze van a tejhez, hogy annak helyettesítésére használják.

A szójaital előállítása: a szójababot előbb beáztatják, hogy alaposan megduzzadjon, ledarálják, felöntik vízzel, és pár óra állás után leszűrik.

Felhasználhatjuk tejet igénylő ételek készítéséhez:

  • főzelékekhez, mártásokhoz, krémlevesekhez
  • készíthető belőle turmix, kakaó, tejeskávé, puding, joghurt féle


Kapcsolódó receptek:

Csokis-diós édesség
Csokis-diós édesség

A szójaitalt kis lábasba öntjük, hozzáadjuk a csokikockákat és összeolvasztjuk. Ha kész, lehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a zabpelyhet, majd...

Körtés-vaníliás turmix
Körtés-vaníliás turmix

Turmix receptünk nem tartalmaz tejszármazékot, így tejfehérje allergiások ás laktózintoleranciások is fogyaszthatják! Körtés-vaníliás turmix recept

Többféle változat ismeretes a szójaitalokból:

Kiszerelését tekintve praktikus Tetra pack csomagolásban  1 literes visszazárható és 250ml-es vagy 200ml-es változatok is kaphatóak. Ez utóbbi kiszerelés szívószállal is el van látva, így útravalóként is praktikus.
A legtöbb kereskedelemben kapható szójaital ultra-magas hőmérsékleten hőkezelt (UHT ) így hűtés nélkül is eltarthatóak. Felbontás után viszont hűtést igényelnek és még hűtőszekrényben is csak néhány napig fogyasztható. Mivel hűtést nem igényelnek az üzletekben vagy az UHT tejek mellé helyezik ki őket, vagy a BIO termékek közelébe.

  • Normál szójaital, amelyhez a gyártók általában cukrot is adagolnak, így kicsit édeskés az íze
    100g tápértéke
    energia 38 kcal
    fehérje  3,0 g
    zsír  1,8 g
    szénhidrát  2,5 g
    rost  1,2 g
  • Light szójaital (zsír és szénhidrát csökkentett)
    A light italok vagy kevesebb zsírt, vagy kevesebb szénhidrátot, vagy egyszerre kevesebb zsírt és kevesebb szénhidrátot is tartalmaznak, így kevesebb az energiatartalmuk, a normál változatoknál.

    100g tápértéke
    energia 29 kcal
    fehérje  2,1 g
    zsír  0,2 g
    szénhidrát  2,0 g
    rost  1,2 g
  • Alacsony szénhidráttartalmú szójaital – általában ez a változat a cukormentes.
    100g tápértéke
    energia  32 kcal
    fehérje  3,3 g
    zsír  1,8 g
    szénhidrát  0,2 g
    rost  0,6 g
  • Ízesített szójaitalok is elérhetőek, ezek igen változatosak (csokoládé ízű, vaníliás, epres, banános, epres,. vegyes erdei gyümölcsös stb.)
    Az ízkombinációk gyártónként eltérőek, mint ahogy a termékek tápértéke is.
    Az ízesített szójaitalokat gyerekek nagy élvezettel fogyasztják, hiszen nincs érzékelhető ízbeli különbség a kakaó és a csokis szójaital között.

A szójaitalok jelentős részét kalciummal és vitaminokkal is dúsítják, amely a csomagoláson fel is van tüntetve.

Kisgyermekek részére a szójakészítmények fogyasztását 1 éves kor alatt nem javasolják.

Kérje ki gyermekorvosa, dietetikusa tanácsát, de 1 éves kor felett főétkezések között tízóraiként, uzsonnaként javasolható hetente 1-2 alkalommal.

Szója joghurt kompozíció. Tejmentes, laktózmentes.

Szója joghurt kompozíció

Szója joghurt

A natúr szójajoghurt ugyan úgy használható, mint a normál joghurtok vagy laktózmentes joghurtok.
Pl. önmagában fogyasztva, friss gyümölcsökkel keverve, saláta öntetként

100g tápértéke
energia  77 kcal
fehérje  3,7 g
zsír  1,9 g
szénhidrát  9,8 g
rost  1,1 g

A szójajoghurtok ízesített változatban is kaphatóak, számos gyártó számos ízváltozata elérhető a boltokban.
A szójajoghurtok általában hasonlóan a normál joghurtokhoz hűtést igényelnek, így az üzletekben a joghurtok környékén vagy a BIO osztályon érdemes őket keresni.

Szója margarin

A szója margarint hasonlóan a vajhoz vagy margarinhoz szendvicsek készítésére, vagy sütésre lehet használni és ugyan úgy hűtést igényelnek mint azok. Az üzletekben a vajak környékén vagy a BIO osztályon találhatóak.

szójamargarint, 40%-s zsírtartalommal

100g tápértéke
energia  360 kcal
fehérje  0,0 g
zsír  40,0 g
szénhidrát  0,0 g
rost  0,4 g

 

Ki nem fogyaszthatja a szójatermékeket?

Köztudott, hogy a szója is allergén, ezért amennyiben valaki a szójára (is) allergiás, sajnos ezekről a termékekről le kell mondania. A termékek csomagolásán az allergéneket kötelező jelölni.
Az új 2014-ben életbe lépő élelmiszer jelölési rendelet értelmében az összetevők felsorolásában az allergéneket kiemelt – általában vastagabb – betűtípussal kell szedni, hogy fogyasztó azonnal tisztában lesz azzal, hogy a termék milyen allergéneket tartalmaz. Korábban az allergéneket szövegesen tüntették fel, de persze erre most is van mód.

Amennyiben bizonytalan a termék allergén-tartalmát illetően célszerű a forgalmazóhoz fordulni és igazolást kérni arról, hogy a termék valóban mentes-e az adott allergéntől.

Ön ismeri a laktózmentes receptgyűjteményünket?

Számos receptünk készül tejmentesen így laktózérzékenyek és tejallergiásoknak is hasznos lehet. Receptgyűjtemény



Kapcsolódó bejegyzések:

Szója ABC 3. A szójakocka, szójapehely, szójaszósz
Szója ABC 3. A szójakocka, szójapehely, szójaszósz

Sok laktózérzékeny gluténérzékeny is. Nekik különösen érdekes lehet, hogy mely termékekkel tudja kiváltani a glutén tartalmú összetevőket, alapanyagokat, A szójakészítmények...

Szója ABC 1.
Szója ABC 1.

Szója egy az élelmiszeriparban széles körben felhasznált alapanyag. Adalékanyagként és szója alapú késztermékként is. Szójaolaj, szójaliszt, szójaital, szójarost.

, , , , , ,
ugrás az oldal tetejére