Szója ABC 3. A szójakocka, szójapehely, szójaszósz
NyomtatásFolytatjuk korábbi szójakészítményeket bemutató cikksorozatunkat
Most a különféle szárított termékeket, húspótlóként is használatos termékeket, (De azokkal nem azonos táplálkozási értékűek!), valamint az ízesítőket ajánljuk a figyelmükbe.
Ezeknél a szójatermékeknél kiemeljük, hogy, akkor nevezhetjük őket gluténmentesnek is, ha az alapból gluténmentes szójaalapanyagból készült termékekre, a gyártó garanciát vállal az úgy nevezett gluténmentességre.
Sok laktózérzékeny azért válik laktózérzékennyé, mert cöliákiában is szenved, ezért gondoljuk hogy a most bemutatott szójatermékek kötődnek a laktóz-intolerancia témájához is annak ellenére, hogy ezek a szójakészítmények nem a tej, és tejtermékek kiváltására valók elsősorban. Fontos, hogy a gluténérzékenyek a felhasználás előtt győződjenek meg a termék garantált gluténmentességéről * !
A szárított szójatermékek, és felhasználási területük
Előkészítés:
Felhasználás előtt, vízbe-, tejbe-, húslevelébe, stb. áztatjuk (ha lehet, már ízesítsük a folyadékot, és akkor finomabb lesz a készétel is), majd ha megszívta magát, alaposan megduzzadt, akkor jó erősen ki kell nyomkodni belőlük a folyadékot. Utána már csak az ételhez illően fűszerezni kell őket, és elkészíteni belőlük a megtervezett ételt.
-
szójakocka, szója szelet
Felhasználható főételek készítéséhez:
- pörköltek, raguk, gulyás ételek
- olajban sütve, rántva, szósszal
100g tápértéke energia 332,0 kcal fehérje 47,0 g zsír 2,0 g szénhidrát 31,0 g
-
szójapehely
Reggelikhez, uzsonnára, vacsorára stílszerűen szójaitalba, szójajoghurtba vagy természetesen laktózmentes tejbe vagy laktózmentes joghurtba keverve. Müzli készítéséhez, tésztaételekhez.
100g tápértéke energia 421 kcal fehérje 36,6 g zsír 22,0g szénhidrát 15,9 g
-
szója granulátum
Felhasználható darált hússzerűen:
- rakott ételekbe
- fasírtokbatöltött paprikába
- házi hamburgerhez
100g tápértéke energia 353,0 kcal fehérje 50,0 g zsír 0,8 g szénhidrát 34,0 g
Erjesztett szójakészítmények
-
A miso (szójakrém)
Elsősorban fűszerként ismert. Szójabab, rizs, vagy árpa, vagy búza, és só, koji erjesztőgomba kultúra keveréke, melyet éveken keresztül erjesztenek.
Pikáns, sós ízű, lágy, krémes állagú.Felhasználható:
- miso leveshez
- saláta öntetekhez
- szószokhoz,
- húsok, halak pácolásához
Tápanyagtartalom 100 grammra: ez változó, cégtől, hozzáadott összetevőktől függően.
-
Tempeh
Indonéziában honos étel. Főtt szójababból, és tetszőlegesen rizsből vagy *árpából készülő, nemes penészes érleléssel előállított, nagyon népszerű étel alapanyag, hasonlít a tofuhoz, felhasználhatósága is ugyanolyan széleskörű, íze azonban markánsabb, változatosabb.
Felhasználható:
Olyanra vágjuk, amilyenre szeretnénk, szeletre, kockára, rúdra, de darálhatjuk is.- pörköltek, raguk, gulyás ételek
- olajban sütve, rántva, szósszal
Tápanyagtartalom 100 grammra: ez változó, cégtől, hozzáadott összetevőktől függően.
-
Szójaszósz
A szójababot beáztatják, majd megfőzik. Hozzákevernek pörkölt *búzából őrölt lisztet, és „aspergillus oryzae” gombakultúrát.
Ezt követően három napig 30 °C-on érlelik a pasztát, majd jól megsózzák. Három-hat hónapig 15-25 °C-os hőmérsékleten tovább érlelik, majd négy-öt hónapig még állni hagyják.
Az így elkészült lét leszűrik, felforralják, csírátlanítják, leszűrik és különféle nagyságú üvegekbe teszik.Felhasználható:
- fűszeres pácként húsos, halas, zöldséges ételekhez,
- asztali használatra a világosabb színű hígabb és sósabb fajtát kínáljuk,
- főzéshez a sötétebb, töményebb változata használjuk.
100g tápértéke energia 66,0 kcal fehérje 10,5 g zsír 0,1 g szénhidrát 5,6 g
Ki nem fogyaszthatja a szójatermékeket?
Köztudott, hogy a szója is allergén, ezért amennyiben valaki a szójára (is) allergiás, sajnos ezekről a termékekről le kell mondania. A termékek csomagolásán az allergéneket kötelező jelölni.
Az új 2014-ben életbe lépő élelmiszer jelölési rendelet értelmében az összetevők felsorolásában az allergéneket kiemelt – általában vastagabb – betűtípussal kell szedni, hogy fogyasztó azonnal tisztában lesz azzal, hogy a termék milyen allergéneket tartalmaz. Korábban az allergéneket szövegesen tüntették fel, de persze erre most is van mód.
Amennyiben bizonytalan a termék allergén-tartalmát illetően célszerű a forgalmazóhoz fordulni és igazolást kérni arról, hogy a termék valóban mentes-e az adott allergéntől.
Hol szerezhetőek be a szójakészítmények?
A kifejezetten BIO üzletek, reformélelmiszer boltok választékából nem hiányozhatnak a szójakészítmények, mint ahogy a táplálék intolerancia üzletek választékából sem, hiszen jellegéből adódóan ezek tejcukor és tejfehérje mentesek – mennyiben nem adnak hozzá tejszármazékot, pl: állag, ízmódosítás miatt – is és nagyrészt gluténmentesek is, így a laktóz-intoleranciában szenvedők mellett a tejallergiások és gluténérzékenyek is fogyaszthatják őket. A nagyobb élelmiszer üzletek, drogériák is rendelkeznek BIO és mentes választékkal így ezekben az üzletekben is érdemes keresni a most bemutatott szójakészítményeket.
Ön ismeri a laktózmentes receptgyűjteményünket?
Számos receptünk készül tejmentesen így laktózérzékenyek és tejallergiásoknak is hasznos lehet. Receptgyűjtemény
Sorozatunk első cikke: Szója ABC 1
Kapcsolódó bejegyzések:
Szója ABC 2. A tejhelyettesítő szójakészítmények
Szójakészítmények segítenek a tejallergiásoknak és laktózérzékenyeknek helyettesíteni a tejet. Szójaital, szójajoghurt, szójadesszert is kapható az üzletekben. A szójaital ugyan úgy...
Szója ABC 1.
Szója egy az élelmiszeriparban széles körben felhasznált alapanyag. Adalékanyagként és szója alapú késztermékként is. Szójaolaj, szójaliszt, szójaital, szójarost.