Laktózmentes étkezés házon kívül
NyomtatásMost jön a húsvét, a nagy vendégjárás – vendéglátás!
Ilyenkor a vendégváró falatok, sütemények, italok elkészítésénél, a nagy konyhai sürgés – forgásban elfelejtődhet a laktózmentes tej-, tejtermékek folyamatos használata, tehát a laktózmentes étkezés nem mindig tartható.
Mivel a laktózintolerancia betegségben az akaratlanul, tévedésből történő úgy nevezett „beevés” igen gyorsan, kiválthatja a laktózérzékenység tüneteit – amelyek igen kellemetlenek – hamar rájöhetünk, hogy olyan ételt – italt fogyasztottunk, mely laktózt tartalmazott!
Ha lehet kerüljük el a laktóztartalmú ételek fogyasztását!
Ha a családi vagy baráti összejövetelt nem háznál tarják, hanem étteremben vagy cukrászdában, érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott cukrászda vagy étterem tart-e, csinál-e laktózmentes süteményeket, fogásokat. Ha lehet válasszunk laktózmentes vendéglátóhelyet, ahol számunkra is probléma nélkül emészthető ételekből is tudunk választani.
Ne feledjük, hogy mi döntjük el, hogy mit fogyasztunk!
Így ránk hárul a felelősség, hogy házon kívül, (de nem magunkon kívül) mindig ellenőrizzük, a számunkra szeretettel felkínált ételt!
Nagyon fontos, hogy mindig kedvesen, udvariasan kérdezgessünk, vagy kérjünk segítséget a vendéglátótól, és ha kiderül, hogy a számunkra ártalma tejcukor mégis csak benne van az ételben, italban, ne éreztessük a házigazdával, hogy melléfogott! Sőt, dicsérjük meg, hogy próbált nekünk is fogunkra való falatokat, üdítőket biztosítani!
Az ellenőrzés lehetőségei:
- elkérjük az alapanyagok csomagolását, dobozát, hogy elolvassuk, mi van benne (bizony esetleg a szemetesből kell kihalászni…persze utána azért mossunk kezet, nehogy benyeljünk valami bacit is)
- kifaggatjuk a vendéglátónkat, hogy is készítette, mit tett bele, legalább a recepthez is hozzájutunk
- a jóindulatból használt kecsketej-, sajt sem laktózmentes…van, aki ezt sem tűri
Megoldások:
- az sajnos nem elegendő, pl.: ha nem eszünk túrós palacsintából, mert ha a túró nem laktózmentes, akkor nagy valószínűséggel a palacsinta is normál tejből készült, és a lekváros palacsintában is van, laktóz!
- rosszabb esetben kérjük meg a házigazdát, hogy főzzünk nekünk gyors rizst, és készítsünk 20 perc alatt egy tojásos rizst magunknak (vagy a többieknek is, ha az ötlet felkavarta a többiek ízlelőbimbóit is…), és együnk mellé céklát vagy csemege uborkát
- ha felkészültek vagyunk, és van nálunk laktáz enzim, akkor a laktáz enzim pótlással már meg is oldottuk a problémánkat, csak ne felejtsük el be is venni a laktáz enzim készítményt, a laktóztartalmú vagy kérdéses étel – ital előtt!
Mi a teendő, ha már megettük a laktóztartalmú ételt:
- Próbálkozhatunk bevenni utólag a laktáz enzimet, több – kevesebb sikerrel.
- Ha viszont megjelentek a a laktózérzékenység tünetei, és rosszul érezzük magunkat, akkor ne szenvedjünk látványosan, mert az egyébként is lelkiismeretfurdalásos vendéglátónk is csak kényelmetlenebbül érzi magát, és elronthatjuk a többiek napját is (pedig mi vagyunk a szenvedők)
- Ha görcsöl a hasunk, akkor vegyük be a szokásos gyógyszerünket!
Utólag, otthon ha már jelentkeztek a laktózérzékenység jelei
- Ha hasmenésünk van, volt, akkor szedjünk legalább 15 napig bélflóra helyre állító készítményt, hogy rendbe hozzuk a károsodott bélflóránkat!
- Tanuljunk az esetből, a mi egészségünkért mi vagyunk a felelősek, legyen nálunk laktázbontó enzim!
Kapcsolódó bejegyzések:
A laktáz enzim pótlása is segíthet a laktózérzékenyeknek
A laktózérzékenyek számára fontos, hogy laktózmentesen táplálkozzanak. Erre három lehetőség van: teljesen kerüli a tej- és tejtermékeket, laktózmentes termékeket fogyaszt...