Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Laktózintolerancia, kalciumpótlás, vesekő

Így lassan a 40 felé csak eljutottam, hogy megtudjuk mi is pontosan a probléma, mitől ennyi bélgáz, illetve a sokszor híg végtermék. Laktózérzékenység.

Emellett én a Calciumot vesekő formájában „hasznosítom”. Viszont a doki beírta a lapra, hogy Ca pótlás szükséges. Hogy tudom ezt úgy megtenni, hogy ne vesekő legyen belőle.
Más okból, egész télen szedtem D vitamint, az segít ebben az esetben is?

A kezdetek odáig nyúlnak vissza, hogy igaz ez mindig probléma volt, de gyermek korban senkinek nem jutott eszébe és én rendszeres tejfogyasztó voltam, mint aránylag olcsó élelmiszer.
Első probléma 19 éves koromban jött, mikor is egy éjszakán át vezettem úgy a sörszűrőt, hogy görcsben fetrengve küzdöttem. Másnap nospa, és orvos, onnan kórház, hasnyálmirigy eltávolításra. 3 nap után kidobtak mint szimulánst, mert gondolom nem találtak gyulladásra utaló jelet a véremben. Ekkor még rendszeres tej fogyasztó voltam. eltelt 2 év, és kezdődött elölről, átmentem az üzemorvoshoz mert épp rendelt, és mellékesen a nagybátyám, leültem meséltem, és közölte ne igyak annyi tejet. Megfogadtam, 5-7 évre tolódott a kő ürítés.

Viszont ezzel lecsökkent a Ca bevitel is. A csontozatom amúgy sem túl jó, mivel, recseg ropog az egész család, gondolom nem tesz túl jót a Ca hiány annak sem. Dona kapszulát szoktam rendszeren kúra szerűen szedni, az kicsit javítja a dolgot.

De a lényeg, hogy vigyek be úgy Calciumot, hogy ne kerüljön a vesémbe. A harmadik vese kő meglett vizsgálva ott derült ki a calcid alap.

 

Kedves kérdező!

Amennyiben kivizsgálással (H2 kilégzési teszt, vérvétel, stb.), történt a Laktóz intolerancia diagnózisának felállítása, akkor fontos a tejcukormentes diéta betartása, kalciumpótlással („a doki beírta a lapra, hogy ca pótlás szükséges”).
Hagyományos tej és tejtermékek helyett növényi italokat, és tejhelyettesítő élelmiszereket, illetve laktózmentes tejet, és laktózmentes tejből készített tejtermékeket fogyasszon.
Kerülje ezek közül a kakaóitalokat, és ne fogyasszon csokoládét.

A laktózmentes tejben és tejtermékekben megmarad az eredeti kalcium tartalom, a „tej, tejtermék helyettesítőket” a legtöbb esetben kalciummal dúsítják.
Nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás, 2 – 2,5 liter/nap.

Oda kell figyelni arra is, hogy többfajta élelmiszer tartalmazhat tejszármazékot, pl. tejport, stb. Az élelmiszerek címkéjén feltüntetik, figyelmesen olvassa el.
Minél többet és többször fogyasszon ezekből az élelmiszerekből, így természetes módon pótolja a kalciumot.
A D-vitamin szedése mindenképpen előnyös, segíti az élelmiszerekben lévő kalcium felszívódását, és kell az egészséges csontozathoz.

Vesekő
Három veseköve volt eddig, sajnos ebből csak egyet analizáltak.
Vesekőre hajlamos egyéneknél, semmi biztosíték nincs arra, hogy minden kő (az előző kettő is) kalcium –oxalát kő volt, annak ellenére, hogy ez fordul elő leggyakrabban.
Az is lehet, hogy nem lesz már veseköve, de ha lesz, az is lehet kalcium – oxalát, de lehet más összetételű is (pl. húgysavkő – sok húsfogyasztás, cisztinkő – sok állati eredetű fehérje fogyasztáskor, struvit – húgyúti fertőzéseredményeként). Napjainkban 25 különféle összetételű kőtípust izoláltak már.
Ezt nem lehet előre tudni, megtippelni sem.

Tehát az „alap”ahogy ön fogalmazott, nem egyértelmű, nem biztos a jövőre nézve.

Recseg, ropog az egész csontozata. Nem írta, hogy vannak-e fájdalmai? A Dona kapszulát szakorvosi javaslatra szedi?
A Dona kapszula nem szteroid gyulladás csökkentő (gyulladásgátló, reumaelleni, enyhe-középsúlyos térdízületi gyulladás kezelésére szolgál).
A recsegés, ropogás nem biztos, hogy „rosszat” jelent, ha nincsenek fájdalmai.

Kalciumpótlásra alkalmasak a kalcium citrát tartalmú készítmények, esetleg a JutaVit Kalcium Magnézium-Cink 90 készítmény (laktózintoleranciában javasolják).

Ezekről a készítményekről csak szakorvos mondhatja meg, melyiket és mennyit lehet/kell szedni.
Fontos még a vizeletvizsgálat rendszeressége is (oldott ionok mennyisége, vizelet pH-értéke is irányadó).

Felhívnám figyelmét, hogy tanácsaim, leírásom kizárólag tájékoztató jellegűek.

Nem egyénre (Önre) szabott, javasolnám, hogy keressen fel szakorvost (urológust, gasztroenterológust), teljes körű kivizsgálásra. Csontritkulás (csontsűrűség) vizsgálat is szükséges.

Minden jót kívánok!

Üdvözlettel,
Nógrádi Katalin dietetikus

 

, , ,
ugrás az oldal tetejére