Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Tej mégsem jó a csontoknak? Új „kutatás” alapján…

Nyomtatás Nyomtatás
Egészséges-e a tejfogyaszás? Segít a tejfogyasztás a csontritkulás kivédésében?

Mennyi az ideális tejfogyasztás?

Az alábbi „kutatás” és annak nem reális „eredményének” bemutatása igen csak megkérdőjelezi, hogy valójában mit is, és hogyan is „kutatnak” egyes kutatók…

Nem régiben jelent meg egy hír a British Medical Journalban a tej és a csontokkal való összefüggés egy új „kutatás” alapján.

A legszomorúbb, hogy ennek a „kutatásnak” a világhírré kürtölt „eredményét”, maguk a szerzők sem értelmezik bizonyítékként az eredmény tekintetében.

A szerzők felhívták a figyelmet arra, hogy:

kutatásuk csak utal a tendenciára, adataik nem értelmezhetők bizonyítékként arra, hogy a túlzott tejfogyasztás vezetett csonttöréshez

A svéd Uppsalai Egyetem szakemberei által végzett kutatásnál megvizsgálták 61.400 nő táplálkozási szokásait az 1987 és 1990 közötti időszakban és 45.300 férfiét 1997-ben, ezután éveken át kísérték figyelemmel egészségi állapotukat, és a következő eredményt kapták:

  • nem erősíti a csontokat a tej nagy mennyiségű fogyasztása
  • azoknál a nőknél, akik napi három pohárnál több tejet ittak, valójában nagyobb volt a csonttörés esélye, mint akik ennél kevesebbet fogyasztottak
  • miközben úgy vélik, hogy valószínűleg az alkohol és a testsúly is az okok között volt.

A résztvevőket kérdőív kitöltésére kérték arról, milyen gyakran fogyasztanak mindennapi ételeket, köztük tejet, joghurtot, sajtot. Ezután nyomon követték, hánynak tört el a csontja és hányan haltak meg a következő években.

A nők követésének 20 éves időszakában nagyobb volt a csonttörés valószínűsége azoknál, akik napi három pohár tejnél (680 milliliternél) több tejet ittak, mint azoknál, akik ennél kevesebbet fogyasztottak. Az első csoportnál a halál kockázata is nagyobb volt.

A férfiakat átlagosan 11 éven át követték az első felméréstől kezdve, és hasonló eredményeket kaptak, de a tendencia nem volt annyira erős, mint a nőknél.

Karl Michaelsson, az Uppsalai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője az alábbiakat nyilatkozta:

A három vagy annál több pohár tejet ivók kétszer akkora valószínűséggel hunytak el az időszak végéig, mint akik napi egy pohárnál kevesebbet fogyasztottak, az első csoportnál 50 százalékkal nagyobb volt a csípőcsont törésének esélye is

Úgy gondolják, hogy a tej-, tejtermékek magas laktóz-, galaktóz tartalma lehet az egyik felelő, amelyről egyes korábbi állatkísérletek kimutatták, hogy felgyorsítja az öregedést.

DE!

Bár a nagyobb tejfogyasztás esetén negatív egészségügyi következmények voltak ebben az esetben megfigyelhetők, a joghurt és más savanyított tejtermékeknél (melyeknél alacsonyabb lehet a laktóztartalom) azonban az ellenkezőjét figyelték meg: akik inkább ezekből ettek többet, azoknál kisebb volt a csonttörés veszélye. És ez elsősorban a nők esetében volt jellemző.

Valójában, akár egy hiba is állhat a háttérben:

Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA), amely szerint napi 3 csésze tejtermékek jót tesz az egészségnek, és fokozza a csont tömegét. Akár 3-4 pohár tejet is javasolt naponta elfogyasztani, hogy legalább 20% -kal csökkentsék a csontritkulás kialakulását, illetve az azzal kapcsolatos egészségügyi ellátás költségei is csökkenjenek.

Csak hogy az USA-ban a csésze mennyisége 2,5 dl! Így a javasolt mennyiség 7,5 dl – 10 dl tej, mely a zsírtartalomtól függően 1 liter tej esetén 0,1%-s zsírtartalom esetén 320 kalória – 3,6%-s zsírtartalom esetén 690 kalória között van. A duplája a magyar ajánlásnak, azaz jóval magasabb a kalória bevitel, mint a tej-, tejtermékekből javasolt lenne.

Magyarországon csak napi fél liter tejfogyasztás az ajánlás.

Nem véletlen, hogy hazánkban napi 0,5 liter tejet, vagy ennek megfelelő mennyiségű tejterméket javasolunk, tehát mértékkel kell fogyasztani. Kitűnő példa lehet a fenti megfigyelés arra, hogy ha az emberek azt hiszik, hogy egy élelmiszer jó a szervezetünk egészségesen tartásához, akkor, ha többet fogyasztunk belőle, akkor még egészségesebbek leszünk.

Továbbiakban:

  • semmilyen más információ sincs az anyagi körülményekre
  • volt e nyomon követettek között laktózintoleráns
  • volt e olyan betegsége a megfigyelteknek, mely krónikus hasmenéssel jár, amely esetben, bár lehet hogy elegendő vagy több tejet fogyasztanak, de a hasmenés miatt ezekből a tápanyag nem hasznosul, pl.: IBS – irritábilis bél szindróma, cöliákia – gluténintolerancia, stb…
  • nem tudjuk, hogy sportoltak e? mit? és hány alkalommal egy héten?
  • nincs arról adat, hogy esetleg hány ember csontja tört vagy halt meg banális véletlenben, pl.: autóbalesetben

Hazánkban a hangsúly a kiegyensúlyozott táplálkozás, a mértékkel mindenből, és az egyén igényeire adaptált étrend a javasol. Bármilyen tápanyagban való eltérés, egyén adottságától függően káros, pl.: az egyén szervezetének szükségletéhez képest túl sok zsír és/vagy cukorfogyasztása, elhízáshoz vezethet!

Ezért érdemes személyesen dietetikai szaktanácsadáson részt venni, hogy felmérve az adott egyén igényeit, egyénileg szabott étrendet lehessen javasolni, elkerülve a káros túlzásokat!

Zárszó:

Ne felejtsük el, aki nem tejfehérje allergiás, az legkönnyebben a tej-, tejtermékekből szerezheti be a legjobban felszívód és beépülő kalciumot a csontjai egészségéért!



Kapcsolódó bejegyzések:

Laktóz-intolerancia és a csontritkulás
Laktóz-intolerancia és a csontritkulás

Van-e összefüggés a csontritkulás kialakulás a és a laktóz-intolerancia között? Gyakoribb e kalciumhiány a laktózérzékenyek körében? Hogyan lehet csökkenteni a...

Miért ajánlják a tejet az USA-ban laktózintolerancia esetén is?
Miért ajánlják a tejet az USA-ban laktózintolerancia esetén is?

Amerikai kutatás szerint már kora gyermekkortól kezdve az emberi szervezetnek szüksége van azokra a tápanyagokra, amelyek a tejben megtalálhatóak, legfőképpen...

Csontcsúcstömeg, mit is jelent? miért fontos?
Csontcsúcstömeg, mit is jelent? miért fontos?

A csontcsúcstömeg a csontok maximális mésztartalma, amit fiatal felnőtt korra érünk el majd fokozatosan veszítünk is a csontcsúcstömeg értékünkből életünk...

, ,
ugrás az oldal tetejére