Laktózérzékenység, tejallergia, tejcukor érzékenység, laktózintolerancia.

Receptek laktózmentes étrendhez

Az egészséges táplálkozásról laktózérzékenyeknek 3.

Nyomtatás Nyomtatás
Laktózmentes étrendbe is beilleszthetőek a tejtermékek, amelyek az egészséges táplálkozás miatt nélkülözhetetlenek.

tejtermékek és gyümölcsök

A tejtermékek a laktózmentes diétában!

  • A tejtermékek fogyasztása a laktózérzékenyek étrendjében is igen fontos!

    A tej- és tejtermékekben található fehérjék igen magas biológiai értékű fehérjék, ugyanis tartalmazzák a szervezetünk számára szükséges esszenciális aminósavakat és többek között kiemelkedő mennyiségben tartalmazzák a Kálciumot, amely elengedhetetlen az egészséges csontokért.

  • Ahhoz, hogy a tej-tejtermékek kedvező hatásukat kiváltsák, naponta 0,5 liter tej, vagy ennek megfelelő mennyiségű tejtermék fogyaszása ajánlott.
  • Ha a laktózérzékenyek nem szeretnének lemondani a normál termékekről, javasoljuk a laktáz enzim szájon át történő pótlását.
  • Aki ódzkodik az enzimpótlástól, javasoljuk a laktózmentes termékek széles választékát, amelyek ma már a legtöbb élelmiszerboltban megtalálhatóak.
    Kapható többek között

    • laktózmentes tej,
    • natúr és ízesített laktózmentes joghurtok,
    • laktózmentes túró,
    • laktózmentes sajtkrém,
    • laktózmentes vajkrém
    • laktózmentes tejföl

    amelyek fogyasztásával mind hozzájárulhatunk szervezetünk csontjaink egészségéhez.

  • Fogyasszák a termékeket változatosan napi étrendjük során!
    Használják a laktózmentes tejet- tejtermékeket főzéshez (pl: krémlevesek, tejben sült pecsenye, burgonyapüré), sütemények készítéséhez (pl: túrótorta, tejberizs, joghurtos pohárdeszertek), vagy akár kisétkezésekhez (joghurt friss gyümölccsel, sajtos szendvics, turmix) egyaránt.

Minden étkezés tartalmazzon gyümölcsöt vagy zöldséget!

  • Az egészséges táplálkozási ajánlások alapján naponta 3 alkalommal javasolt fogyasztani a zöldség-főzelékféléket és szintén naponta 3x a gyümölcsöket.
    De vajon miért?
  • A zöldségek, gyümölcsök változatossá teszik táplálkozásunkat, mind a látható, mind a láthatatlan tulajdonságaik révén.
    • Erőteljes színűk által látványosabbá teszik ételeinket, arról nem is beszélve, hogy a különböző szervekre, szervrendszerekre jótékony hatással bírnak.
      Többek között antioxidáns hatásúak, erősítik a szervezet ellenálló-képességét, védenek a daganatos betegségek ellen és csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását is.
    • Számos vitamin és ásványi anyag kiemelkedő forrásai: B1-, B2-, B6-, C-, E-, K-vitamin, folsav, kálium, magnézium.
  • Állítsuk össze étrendünket úgy, hogy minden étkezésünk tartalmazzon gyümölcsöt vagy zöldségféléket!
    A zöldségeket ajánljuk például reggelihez, vacsorához friss veteményként, ebédhez párolva, főzelék, leves, rakott étel vagy friss saláta formájában.
    A gyümölcsöket beütemezhetjük a tízórai, uzsonna idejére, akár önálló ételként, akár müzlibe, joghurtba keverve, ebéd utánra gyümölcssalátaként, vagy fogyaszthatjuk frissen facsart formában is a napi folyadékbevitelünk kiegészítéseként.

TIPP:  Hétvégén ebéd utánra készítsünk olyan süteményeket, édességeket, amelyek 1/3 részben gyümölcsöt és 1/3 részben laktózmentes tejterméket tartalmaznak.
Ilyen édességre kiváló példa a tejpite, vagy a gyümölcsrizs is:



Kapcsolódó receptek:

Laktózmentes tejberizs eperlekvárral
Laktózmentes tejberizs eperlekvárral

Ne aggódjunk, a klasszikus édesség laktózmentes tejjel is kiválóan elkészíthető! Készítsük el hétvégére, a nem laktózintoleranciás nem fogja észrevenni a...

Gyors körtés-mazsolás tejpite - tejmentesen
Gyors körtés-mazsolás tejpite – tejmentesen

Gyors, könnyű, gyümölcsös desszert, amit a laktózmentes diétába is be lehet illeszteni. A körtét helyettesíthetjük almával, vagy akár cseresznyével, barackkal...



Kapcsolódó bejegyzések:

Tej,- tejtermék, mint magas biológiai értékű fehérjeforrás
Tej,- tejtermék, mint magas biológiai értékű fehérjeforrás

Sajnos a tejallergiásoknak a tejtermékek mint fehérjeforrások nem jelentenek megoldást, de például a tejcukor érzékenyeknek nem kell lemondania a tejtermékek...

Az egészséges táplálkozásról 5.
Az egészséges táplálkozásról 5.

Az egészséges táplálkozás során nincs jó és rossz élelmiszer. A minőség és a mennyiség számít, és persze laktózintolerancia esetén a...

Az egészséges táplálkozásról laktózérzékenyeknek 4.
Az egészséges táplálkozásról laktózérzékenyeknek 4.

Cikksorozatunk az egészséges táplálkozás pontjait fejti ki a laktózintoleranciások speciális étkezési igényeinek figyelembevételével. Most a gabonafélékről és a mértékletességről írunk....

Étkezzünk egészségesen laktózérzékenyként is! 2.
Étkezzünk egészségesen laktózérzékenyként is! 2.

Korábbi cikkünkben bemutattuk az egészséges táplálkozás 12 pontjának első két pontját, most két ízesítőanyagot mutatunk be, melyek igen jelentős népszerűségnek...

Laktóz és a csontritkulás - miért fontos a tejtermék fogyasztás?
Laktóz és a csontritkulás – miért fontos a tejtermék fogyasztás?

Hogy segíti a laktóz a csontritkulás megelőzését? Az oszteoporózis (osteoporosis) a magas vérnyomás betegséghez hasonlóan „alattomos” betegség, hiszen csak...

A laktáz enzim szájon át történő adagolása
A laktáz enzim szájon át történő adagolása

A laktáz enzim szedése során a laktózérzékeny betegnek oda kell figyelnie a megfelelő adag és a gyógyszer beszedésének a kiszámítására...

, , ,
ugrás az oldal tetejére